Sport

Nis beteja e fundit për majën e Evropës: Spanja dhe Franca kërkojnë sonte finalen e Euro 2024

Kampionati Evropian “Gjermani 2024” i futbollit ka hyrë në hapin e fundit dhe arritëm në betejat kyçe për majat. Nga sot, na presin ndeshjet gjysmëfinale.

Sot (e martë) dhe nesër janë planifikuar ndeshjet gjysmëfinale dhe nga ora 21:00 e mbrëmjes së sotme do të kemi mundësinë të ndjekim një klasike të vërtetë të futbollit evropian dhe botëror mes Spanjës dhe Francës.

Klasikët që kemi pasur deri më tani në Kampionatin Evropian, veçanërisht në të cilën luajti Franca, nuk i përmbushën pritshmëritë, por të gjithë shpresojmë që sot të ndryshojë.

Spanja dhe Franca vijnë në gjysmëfinale nga pjesa “vdekjeprurëse” e shortit në të cilën ishin të gjitha favoritët për në finale. Ndërsa spanjollët mund të thuhet se kanë treguar më së shumti në kampionatin evropian duke mposhtur të gjithë kundërshtarët, francezët na kanë ende shumë borxhe.

Megjithatë, Kylian Mbappe dhe skuadra e tij sigurisht që kanë shumë në rezervë dhe nëse arrijnë të gjejnë formën e duhur në kohë, dhe tani është koha, ata kanë diçka për të shpresuar ndaj ‘Furisë së Kuqe’.

Lexo më shumë  Xhudistet e Kosovës prezantohen me shumë vlerësim nga federata franceze

Spanja ka probleme serioze me lëndime dhe pezullime dhe do të luajë pa tre lojtarë standardë të ekipit të parë, pa të cilët loja e tyre është e paimagjinueshme. Bëhet fjalë për dyshen mbrojtëse Dani Carvajal – Robin Le Normand dhe mesfushorin me tipare sulmuese Pedri, të cilët nuk do të luajnë sonte.

Nga ana tjetër, francezët po llogarisin në të gjithë lojtarët e tyre, por pyetja kyçe për ta do të jetë si të zhvillohet Mbappe, i cili shënoi vetëm një gol dhe atë nga penalltia në këtë Euro 2024.

Lexo më shumë  Xhudistet e Kosovës prezantohen me shumë vlerësim nga federata franceze

Francezët gjithashtu nuk shënuan asnjë gol nga loja, sepse me penalltinë e sipërpërmendur të Mbappe, ata patën fat dhe festuan dy autogola të rivalëve të tyre, të cilët u mjaftuan për t’u kualifikuar në gjysmëfinale.

UEFA caktoi ekip slloven për të gjykuar këtë ndeshje, ndërsa gjyqtari kryesor është Slavko Vincic. Ajo do të luhet në Allianz Arena të Mynihut para 66 mijë shikuesve.

Kujtojmë se në gjysmëfinalen e dytë do të takohen nesër Anglia dhe Holanda.

YouTube player