Bota

Netanyahu e pranon: Nuk ishim të suksesshëm në minimizim e viktimave civile

Benjamin Netanyahu është shprehur se Izraeli po bën gjithçka që mundet për të minimizuar viktimat civile në Gaza, por “nuk ka qenë i suksesshëm”.

Kryeministri izraelit po fliste për CBS kur bëri komentet në lidhje me mijëra vdekje të raportuara që kur forcat e tij filluan operacionin e tyre kundër Hamasit, në Gaza.

Por Netanyahu fajësoi për vdekjen e civilëve, grupin militant palestinez, Hamas, i cili filloi sulmin ndaj Izraelit më 7 tetor.

Ai tha:

“Çdo vdekje civile është një tragjedi. Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për t’i larguar civilët nga rreziku, ndërsa Hamasi po bën gjithçka për t’i mbajtur ata në rrugën e keqe. Pra, ne dërgojmë fletëpalosje, i thërrasim në celular dhe u themi: “Largohu” dhe shumë prej tyre janë larguar.

Gjëja tjetër që mund të them është se ne do të përpiqemi për të minimizuar viktimat civile në Gaza. Kjo është ajo që ne po përpiqemi të bëjmë. Minimizimi i viktimave civile. Por për fat të keq, ne nuk jemi të suksesshëm.

Lexo më shumë  Imazhe satelitore që tregojnë dëmet e shkaktuara në “fushat e naftës” në Jemen – pas sulmeve ajrore izraelite

Në të njëjtën intervistë, Netanyahu tha se kishte “indikacione të forta” se disa nga pengjet ishin mbajtur në spitalin al Shifa, por nuk ishin më aty kur Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) hynë në ndërtesë.

Të enjten, ushtarët e IDF kontrolluan nivelet nëntokësore të spitalit, më i madhi i Gazës, pas një bastisjeje që filloi herët të mërkurën.

Teknikët përgjegjës për drejtimin e pajisjeve spitalore u arrestuan, tha në një deklaratë ministria e shëndetësisë në Gaza.

Lexo më shumë  Jep dorëheqje drejtoresha e Shërbimit Sekret amerikan

Autoritetet shëndetësore të drejtuara nga Hamasi në Gaza pretendojnë se të paktën 11,500 njerëz janë vrarë gjatë operacionit në vazhdim të Izraelit, prej tyre 4,700 fëmijë.

Rruga Press

YouTube player