Lajme

Forca të shtuara të KFOR-it në Kosovë, vendoset batalioni italian nga Forca Rezervë e NATO-s

Në Kosovë sot është vendosur batalioni italian nga Forca Rezervë Operacionale e NATO-s.

Sipas njoftimit të KFOR-it, ky batalion është vendosur në kuadër të misionit paqeruajtës të udhëhequr nga misioni paqeruajtës i NATO-së në Kosovë.

KFOR-i vazhdon të përmbushë mandatin e tij të OKB-së për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet në Kosovë, thuhet në njoftim.

Në njoftim nuk është bërë e ditur se sa është numri i ushtarëve në kuadër të batalionit italian të vendosur në Kosovë.

Ditë më parë edhe Misioni i SHBA-së në NATO, ka njoftuar se është duke ndërmarrë hapa të kujdesshëm për të siguruar që KFOR-i të ketë forcat e nevojshme për të përmbushur mandatin e dhënë nga Kombet e Bashkuara.

Lexo më shumë  Kryeministri Kurti kujton Adem Demaçin e Astrit Deharin: Do të kujtohen në çdo ditëlindje, për ta mbajtur të gjallë shembullin e jetës së tyre prej aktivisti që na solli deri këtu

“NATO po ndërmerr hapa të kujdesshëm për të siguruar që KFOR të ketë forcat e nevojshme për të përmbushur mandatin e saj të OKB-së në mënyrë të paanshme. Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara i dha mandat KFOR-it në 1999 për të pasur një mision paqeruajtës neutral”, thuhej në njoftimin e misionit amerikan në NATO, të postuar në platformën “X”.

Më tej misioni i SHBA-së ka shtuar se KFOR-i vazhdon të mbështesë zhvillimin e një Kosove gjithëpërfshirëse, demokratike dhe multi-etnike.

 “Në Forumin Ministror, aleatët diskutuan situatën e sigurisë në Ballkanin Perëndimor dhe përsëritën mbështetjen e tyre të palëkundur për misionin e KFOR-it”, thuhej në njoftim.

Ndryshe, në fund të shtatorit NATO ka miratuar forca shtesë për t’i dislokuar në veri të Kosovës – zonë e banuar me shumicë serbe – për shkak të rritjes së tensioneve.

Lexo më shumë  "Blindohet" Tirana/ Pjesëmarrja e Zelenskyt në Shqipëri për samitin më datë 28-29 shkurt. Policia njofton masat: Ja rrugët që do të bllokohen

“Ne gjithmonë do të sigurojmë që komandanti ynë t’i ketë burimet dhe fleksibilitetin e nevojshëm, në mënyrë që KFOR-i [Misioni i NATO-s në Kosovë] ta përmbushë mandatin e tij”, tha përmes një deklarate sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ai, po ashtu, bëri thirrje për “shtensionim urgjent” të situatës. Tensionet në veri u rritën sërish nga 24 shtatori, kur grupe të armatosura sulmuan policinë e Kosovës në fshatin Banjskë, duke lënë të vrarë rreshterin Afrim Bunjaku.

YouTube player