Bota

Ndeshja e parë e Palestinës pasi nisi konflikti me Izraelin, detaji interesant i lojtarëve ngjalli interesim në botë

Skuadra e Palestinës filloi dje ciklin kualifikues për Kampionatin Botëror të vitit 2026.

Duke marrë parasysh ngjarjet në Rripin e Gazës, ku po zhvillohet konflikti i armatosur mes palestinezëve të Hamasit dhe izraelitëve, është e sigurt se futbollistët e kësaj kombëtareje nuk e kanë pasur të lehtë të dalin në fushë dhe të luajnë një ndeshje.

Megjithatë, ata i hapën kualifikueset në mënyrë të mirë duke barazuar 0-0 jashtë vendit ndaj Libanit.

Lexo më shumë  90% më pak ndihma se një vit më parë për Ukrainën, niveli më i ulët që nga fillimi i luftës

Në këtë grup, Australia është favorit absolut dhe Bangladeshi është autsajder, ndaj është e qartë se Palestina dhe Libani do të vendosin për vendin e dytë dhe kalimin në fazën tjetër të kualifikimit.

Sigurisht që sytë e botës u kthyen drejt kësaj ndeshjeje për shkak të ngjarjeve të njohura.

Përfaqësuesit e Palestinës dolën në fushë me “Arafatkas”, shallin bardhezi palestinez të bërë të famshëm nga Yasser Arafat, ish-lideri politik i palestinezëve.

Lexo më shumë  100 mijë të dënuar kthehen në frontin e luftës, si po lulëzon krimi në radhët e ushtrisë ruse

Përkundër të gjitha fatkeqësive që prekën bashkëkombasit e tyre në Rripin e Gazës, ata dolën në fushë me dëshirën për të luajtur një ndeshje të guximshme, e cila sipas mediave ndërkombëtare ishte e dukshme në fytyrat e tyre gjatë gjithë lojës.

Rruga Press

YouTube player