Nancy Pelosi tërhiqet nga roli udhëheqës i demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve

Nancy Pelosi, e cila ka udhëhequr demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA për gati dy dekada, ka njoftuar se do të largohet nga ky rol.

82-vjeçarja është demokratja më e fuqishme në Kongres dhe gruaja e parë që ka shërbyer si kryetare e Dhomës.

Ajo do të vazhdojë të përfaqësojë distriktin e saj në Kaliforni në dhomën e ulët të Kongresit.

Ajo vjen pasi republikanët parashikohet të rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve pas zgjedhjeve afatmesme.

Republikani Kevin McCarthy ka fituar nominimin e partisë për të qenë kryetar në Kongresin e ri dhe ka të ngjarë të pasojë zonjën Pelosi si kryetare.

Lexo më shumë  Gjermania konfirmon miratimin e lejes për dorëzimin e tankeve “Leopard 1” në Ukrainë

Kryetari i Dhomës është e vetmja detyrë e Kongresit e detajuar në Kushtetutën e SHBA. Pas nënkryetarit, është e radhës në radhë të presidencës.

Kryetari dhe zëvendësit e tyre dhe kryetarët e komisioneve përcaktojnë se cilat projektligje shqyrtohen dhe votohen. Ata vendosin axhendën dhe vendosin rregullat që rregullojnë debatin.

“Kohëzgjatja dhe thellësia e kontrollit të saj mbi demokratët e Dhomës, që shtrihet mbi dy dekada, ka penguar gjithashtu rritjen e liderëve të rinj brenda dhomës, të cilët kanë pritur me vite që të kenë mundësinë e tyre për t’u ngritur në strukturën komanduese të partisë.”, shkruan BBC. 

Lexo më shumë  SHBA dhe Koreja e Jugut zhvillojnë stërvitje të përbashkëta ajrore, hera e dytë brenda një jave

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese