ArgumentKryesore

Miroslav Lajçak – “Kalë Troje” brenda Korpusit Diplomatik të BE-së

Shkruan Sadri Ramabaja

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak:

“Ne kemi marrëveshjen dhe aneksin, prandaj duhet të kemi një mirëkuptim të qartë të hapit të parë, të dytë dhe të tretë. Ky është qëllimi.“

“Ne mund të kemi vetëm normalizim ose konfrontim. Ne definitivisht do të fokusohemi në normalizim, prandaj duhet të shmangim një deeskalim apo konfrontim”.

Në realitet këto deklarata të emisarit të BE-së, ML, më shumë i ngjajnë një ultimatumi të presidentit serb, A.V.

Lexo më shumë  Flamuri i Rusisë krah atij serb në ndeshjen Serbi – Angli, analisti: Sanksionimi i Rusisë nga Evropa është i pakuptimtë!

Në cilësinë e “Kalit të Trojës” që vepron brenda Korpusit Diplomatik të BE-së, disi ngjashëm me V.Orbanin në Këshillin e BE-së, ai e solli sot këtë ultimatum në Prishtinë, duke e bërë publik faktin se sa pak i shërben Brukselit dhe misionit të tij si ndërmjetësues në dialogun për normalizim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë!

Me gjithë përpjekjet e tij për të komunikuar me gjuhë diplomati, atë e mashtroi ndërdija dhe foli me gjuhën e Orbanit, alias Vuçiqit, duke kryer misionin real që ka si “Kalë Troje” brenda korpusit të diplomacisë së BE-së.

Lexo më shumë  Kosova, në mesin e 80 vendeve që mbështetën integritetin territorial të Ukrainës

Normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë nuk mund të kaloi asesi duke shkelur Kushtetutën dhe përgaditur terrenin për aneksimin e veriut të Kosovës nga Serbia. Vullneti për konfrontim ka këto dy adresa: Beogradin dhe Moskën.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *