Lufta e Rusisë në Ukrainë po sjell shqetësime në Bosnje dhe ja pse

Pavarësisht se është pothuajse dy mijë kilometra larg, pushtimi rus i Ukrainës ende është shumë afër tyre për shumë njerëz në Bosnje dhe Hercegovinë.

Të shkatërruar nga një luftë brutale dhe e përgjakshme në vitet 1990 që la 100,000 viktima dhe dy milionë njerëz refugjatë ose të zhvendosur brenda vendit me 3.5 milionë banorë, boshnjakët janë shumë të vetëdijshëm për atë që po kalojnë ukrainasit.

Pas pushtimit të Moskës në fund të shkurtit, imazhet e rafteve bosh të supermarketeve dhe radhëve të gjata për pasaporta në kryeqytet, në Sarajevë, u shfaqën në mediat lokale, sepse boshnjakët po përgatiteshin për më të keqen.

Lexo më shumë  Dy në zonën e Danimarkës dhe një në zonën e Suedisë, NATO: Rrjedhjet nga tubacionet e Nord Stream sabotim “i pamatur dhe i qëllimshëm”

Të tjerë pastruan bodrumet e tyre, të cilat u përdorën si strehë nga bombardimet pa dallim dhe zjarri snajper në qytetet e rrethuara të Bosnjës.

“Për çdo rast” është bërë motoja jozyrtare për shumicën e njerëzve që nga koha e luftës.

Nuk është thjesht fantazma e një lufte tjetër që po shkakton shqetësime. Disa kanë frikë se Rusia po tregon muskujt e saj në Ukrainë dhe Serbia duke qenë një aleate kyçe e Moskës do t’i hedhë benzinë, ​​rritjes së lëvizjes separatiste serbe të Bosnjës.

Miran Kovačević, 25 vjeç, nga Tuzla, një qytet në veri të Bosnjës, pa shenjat e para të frikës në rritje kurprindërit e tij filluan të këmbëngulnin se ai duhet të rinovonte pasaportën e tij në fund të vitit 2021, disa muaj para luftës në Ukrainë.

Lexo më shumë  “Putini është një idiot, ne do ta humbim këtë luftë”, zbardhen bisedat e ushtarëve rusë nga New York Times

“Ata më luteshin vazhdimisht, ‘të lutem shko të rinovosh pasaportën tënde’. Dhe unë do t’i pyesja ata, ‘po çfarë ka kaq e madhe?’”, tha Kovaçeviç, i cili punon si menaxher projekti në një radio lokale, për Euronews.

“Pra, në një moment, ne u ulëm dhe ata thanë se situata nuk është më e qendrueshme. “Të njëjtat gjëra kanë ndodhur para luftës dhe ne kemi besuar se nuk do të ndodhnin”, thanë ata.

“Kjo është frika më e madhe e gjeneratës së prindërve të mi: lufta mund të vijë tek ju gjithsesi, pa marrë parasysh sa herë thoni se nuk do të ndodhë,” tha Kovaçeviç.

Prindërit e tij dolën gjithashtu me një plan “për çdo rast”, ku ai do të nisej për në Holandë me sinjalin më të parë të fillimit të problemeve. “Nuk i kam dëgjuar kurrë të flasin me mua kështu, kështu që më duhet të them se edhe unë u tremba pak”, kujtoi Kovaçeviq.

Babai i Kovaçeviqit ndërroi jetë në ndërkohë, duke e bërë nënën e tij të ndihej edhe më e shqetësuar për sigurinë e djalit të saj.

“Menjëherë pasi shpërtheu lufta në Ukrainë, Bosnja u përmend si shteti që kishte radhën. Nëna ime tha, ‘Të lutem, bëji gati valixhet, merr gjithçka që të nevojitet — ne nuk do të përjetojmë më atë që provuam’.”

“Dhe pastaj kaluam nëpër skenarë të ndryshëm dhe u thashë se nuk do të largohem pa pjesën tjetër të familjes time,” kujton Kovaçeviç.

Nga pjesëmarrja në paqeruajtje deri te nxitja e divizioneve

Në një vend të dominuar nga tre grupe të mëdha etnike sllave të jugut – serbët, kroatët dhe boshnjakët – Rusia shihej gjithmonë si një përçarëse potencialisht e madhe, kryesisht për shkak të lidhjeve të perceptuara historike dhe fetare me serbët etnikë, të cilët janë nominalisht ortodoksë lindorë.

Pasi ndërluftuesit në Bosnje nënshkruan Marrëveshjen e Paqes të Dejtonit të vitit 1995 dhe i dhanë fund luftës, Rusia – së bashku me shumë vende dhe organizata të tjera – u bë pjesë e Këshillit për Zbatimin e Paqes ose PIC, një organ i ngarkuar me mbikëqyrjen e punës së Përfaqësuesit të Lartë. i dërguari ndërkombëtar i vendit për paqen.

Mandati i dhënë PIC dhe Zyrës së Përfaqësuesit të Lartë (OHR) nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së erdhi me miratimin e heshtur të Rusisë – e cila mban një nga vendet e përhershme në trup – si një fuqi e madhe ndërkombëtare.

Forcat e Moskës morën pjesë gjithashtu në misionin e parë paqeruajtës të udhëhequr nga NATO në ditët e para të pasluftës, një rast i rrallë kur një brigadë ruse u vu nën komandën e drejtpërdrejtë të homologëve të tyre të ushtrisë amerikane pranë Tuzlës.

Në kapërcyell të mijëvjeçarit dhe me ngjitjen e Vladimir Putin në pushtet, Rusia filloi tranzicionin e saj të ngadaltë përsëri në një qasje më konfrontuese kundër Perëndimit.

Pas ndërhyrjes së NATO-s në Serbi, Kremlini i udhëhequr nga Putin pa një mundësi për të mbjellë rrëmujë në atë pjesë të botës që mendonte se ishte nën ndikimin e tepërt perëndimor, duke përfshirë Bosnjën dhe Ballkanin Perëndimor, tha Kurt Bassuener, bashkëpunëtor i lartë dhe bashkëthemelues i Këshillit të Politikave të Demokratizimit,  një think-tank me bazë në Berlin.

Me pushtimin e parë të pjesëve lindore të Ukrainës dhe aneksimin e Krimesë në vitin 2014, Rusia gradualisht e përshkallëzoi ndikimin e saj përçarës në procesin e paqes në Bosnje, duke mos u pajtuar me zë me çdo vendim të marrë nga OHR dhe të mbështetur nga PIC dhe duke përdorur njoftimet për shtyp të ambasadës së saj për të lëshuar sulme verbale në ato që i etiketon si “mendime të ndara”.

Ambasada ruse në Bosnje përdor gjithashtu kanalet e saj të komunikimit për të mohuar krimet e luftës në Ukrainë, duke e përshkruar masakrën në Bucha si “një provokim të planifikuar mirë të përgatitur me ndihmën e agjencive të inteligjencës amerikane dhe evropiane” .

“Rusia ka ndërhyrë në punët e brendshme të Bosnjës për një kohë të gjatë”, theksoi Bassuener.

Rruga Press

Leave a Reply

Your email address will not be published.

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese