Kush i prish punë më tepër Amerikës: “teneqet” e Kurtit apo flirtimi i hapur i Serbië me Kremlinin?

Nga Emin Azemi

Kosova nuk po e ngon Amerikën për punën e targave, kurse Serbia refuzon të vendos sanksione ndaj Rusisë dhe hiq s’po e ngon Amerikën…

Kush i prish punë më tepër Amerikës: “teneqet” e Kurtit apo flirtimi i hapur i Serbië me Kremlinin?

Dhe, meqë ra fjala ( siç thonë në Shqipëri), kush po e bën mizën buall e elefantin mizë?!

Kush i prish baraspeshat gjeopolitike rajonale: qëndrimi parimor i një qeverie për të vendosur rend në shtetin e vet, apo një shtet banditesk që me fjalë është me Brukselin e Washingtonin, kure me vepra është me Rusinë.

Lexo më shumë  Kurti i reagon gjyqësorit: Efikasitetin po e dëshmojnë atëherë kur kanë interesin e vet

Fuqitë që i ndihmuan Kosovën të bëhet shtet, është mirë të përgjigjen në këto pyetje, sepe i bie që nëse nuk përgjigjen atëherë edhe kauzat e tyre të lidhura me Kosovën, bien në ujë, gjegjësisht a do ta lejojnë Serbinë të bëhet trampolinë e Rusisë, duke i prishur kështu të gjitha parametrat e sigurisë rajonale e kolektive…

Rruga Press

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese