Bota

Kryeministrja serbe anulon takimin me senatorët amerikanë

Kryeministrja serbe Ana Bernabiç ka anuluar takimin me senatorët amerikanë Chris Murphy dhe Gary Peters që ishte planifikuar për mëngjesin e 25 majit, njoftoi Qeveria e Serbisë.

Në njoftim thuhet se takimi i Ana Bernabiçit me një grup senatorësh po anulohet pa sqaruar arsyen

Sot Murphy dhe Peters pritet të bisedojnë me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Ndryshe, gjatë qëndrimit në Kosovë, presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti kanë pritur dy senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Gary Peters. Dy zyrtarët amerikanë kërkuan nga liderët e vendit zbatimin e marrëveshjes me Serbinë. Derisa për Serbinë, kërkuan që të mos e pengojë rrugën e Kosovës për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

Kohet e fundit Ana Bernabiç ka qene zëri me ekstremist i politikes serbe ne raport me sjelljen e ndërkombetare ne dialogun Kosovë- Serbi.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *