India shfrytëzon shqiponjat e skifterët si dronë për rrëzimin e fluturakeve të kinezëve

Shumë agjenci lajmesh si ANI dhe shtëpi të tjera mediatike kanë raportuar së fundmi për “dronët luftarakë indianë”.

Kamerat regjistruan rojet kufitare indiane në kufirin me Kinën (LAC) duke shfaqur “teknologjinë” e tyre për gjuetinë e dronëve të armikut, si dhe vëzhgimin e territorit të armikut.

Gjegjësisht, indianët përdorin zogj, gjegjësisht shqiponja dhe skifterë. “Arjun” i stërvitur bëri bujë kur lajmet dhe pamjet e mediave sociale treguan aftësitë e gjuetisë me dron.

Ajo që është interesante është kamera që ushtria indiane ka ngjitur në kokën e zogut për të monitoruar dhe zbuluar fluturaket është me sa duket prodhim kinez, sipas informacioneve të marra nga Eurasian Times.

Lexo më shumë  Vuçiqi: Gabimi më i madh politik i Perëndimit, tanket për Ukrainën

Zogu “Arjun”, i cili gjithashtu ka një gjurmues GPS të bashkangjitur në trupin e tij, ka një qen si partner në zbulimin e dronëve që mund të dëgjojnë dronin dhe të lajmërojnë ushtarët e tij. Pas paralajmërimit të qenit, ushtarët indianë lëshojnë zogun, i cili e lokalizon dhe e rrëzon dronin me kthetrat e mprehta, shkruam times.

I trajnuar nga Qendra e Korpusit Veterinar Remount me bazë në Meerut, ‘Arjun’ mund të kryejë gjithashtu një rol vëzhgimi pasi kamera e montuar në kokë transmeton imazhe të tokës ndërsa fluturon mbi territorin e armikut.

Lexo më shumë  Samiti BE-Ukrainë, Kievi: Sinjal i fuqishëm edhe për partnerët, edhe për armiqtë

Blackbirds të trajnuar do të vendosen gjithashtu përgjatë kufirit ndërkombëtar dhe linjës së kontrollit me Pakistanin, ku përdorimi i paligjshëm i dronëve ndodh shpesh në anën indiane të kufirit.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese