Imazhet e reja satelitore tregojnë operacionet ushtarake ruse

Imazhet e reja satelitore tregojnë operacionet ushtarake ruse në dhe afër qyteteve lindore të Ukrainës, Lyman dhe Popasna, ndërsa forcat ruse po përparojnë në rajonin e Luhansk dhe Donetsk, sipas skynews.

Sipas raporteve të fundit, forcat ruse fituan kontrollin e Lyman dhe është qyteti i dytë ukrainas që është pushtuar gjatë kësaj jave.

Imazhet e Maxar tregojnë pozicionimin e artilerinë ruse, njësitë e blinduara që lëvizin nga veriu dhe lindja e qytetit drejt Lyman-it dhe pasojat e bombardimeve që dëmtuan dhjetëra shtëpi dhe ndërtesa.

Në juglindje të qytetit, janë regjistruar dëme të mëdha në të gjithë Popasnën.

Njësitë ushtarake ruse janë dislokuar në Popasna dhe në të gjithë zonën përreth.

Rruga Press

Lexo më shumë  Rusia s'është në gjendje të paguajë borxhin e jashtëm për herë të parë që nga viti 1917

Leave a Reply

Your email address will not be published.