Art & Kulturë

Golden Globes 2023/ Filmi ‘The Banshees of Inisherin’ merr tre çmime

Filmi ‘The Banshees of Inisherin’ ka fituar tre çmime të mëdha në ceremoninë e ‘Golden Globes’ në Los Angeles. Çmimet që mori ishin filmi më i mirë muzikor ose komedi, skenari më i mirë, si dhe aktori më i mirë i komedisë për aktorin irlandez Colin Farrell.

“Unë kurrë nuk e prisja që filmat e mi të gjenin këtë audiencë dhe kur ata e bënin është tronditëse për mua,” tha Farrell. Filmi autobiografik i Steven Spielberg, ‘The Fabelmans’, ishte gjithashtu një nga fituesit e mëdhenj, duke fituar filmin më të mirë dramatik.

Lexo më shumë  26 shkurti, ditëlindja e Adem Demaçit

Komedia e bazuar në shkollë ‘Abbott Elementary’, dhe komedia satirike ‘The White Lotus’ ishin ndër fituesit në kategoritë televizive. Shumica e fituesve i morën çmimet e tyre personalisht, pavarësisht spekulimeve se shumë yje do të qëndronin larg ceremonisë së këtij viti për shkak të polemikave rreth Globes.

Spielberg u shpall regjisori më i mirë për drejtimin e tij të filmit ‘The Fabelmans’. Cate Blanchett mori çmimin si aktorja më e mirë e dramës për interpretimin e saj në Tar, por nuk ishte e pranishme për të marrë çmimin pasi ajo është duke punuar në një produksion në Britani.

Lexo më shumë  26 shkurti, ditëlindja e Adem Demaçit

Fituesit e tjerë që nuk ishin në ceremoni përfshinin Kevin Costner dhe Zendaya, të cilët fituan aktorët më të mirë të dramës televizive për serialin ‘Euphoria’.

Ndërsa Quan, i cili luajti si fëmijë së bashku me Harrison Ford në filmin Indiana Jones dhe Temple of Doom me regji të Steven Spielberg, u bë emocional teksa pranoi trofeun për aktorin më të mirë dytësor.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *