BotaKryesore

Gjykata Ndërkombëtare Penale po shqyrton lëshimin e urdhër-arrestit për Netanyahun

Sipas pesë zyrtarëve izraelitë dhe të huaj, zyrtarët izraelitë besojnë gjithnjë e më shumë se Gjykata Ndërkombëtare Penale po përgatitet të lëshojë një urdhër-arrest për zyrtarë të lartë të qeverisë për akuzat e lidhura me luftën.

Zyrtarët izraelitë dhe të huaj besojnë gjithashtu se gjykata po peshon urdhër-arrestet për liderët e Hamasit.

Nëse gjykata vazhdon, zyrtarët izraelitë mund të akuzohen potencialisht për pengimin e dërgimit të ndihmave humanitare në Rripin e Gazës dhe për ndjekjen e një përgjigjeje tepër të ashpër ndaj sulmeve të Hamasit të 7 tetorit ndaj Izraelit, sipas dy nga pesë zyrtarët, të gjithë, për të cilët u fol në kushte anonimiteti sepse nuk ishin të autorizuar të diskutonin publikisht këtë çështje.

Lexo më shumë  Pazari me Serbinë për litiumin, Weber kritika Berlinit dhe BE-së: Faza e tretë e zbutjes ndaj Vuçiqit

Zyrtarët izraelitë, të cilët janë të shqetësuar për pasojat e mundshme nga një rast i tillë, thanë se besojnë se kryeministri Benjamin Netanyahu është në mesin e atyre që mund të përmenden në një urdhër. Nuk është e qartë se kush mund të akuzohet nga Hamasi apo cilat krime do të citohen.

Zyrtarët izraelitë nuk zbuluan natyrën e informacionit që i shtyu ata të shqetësoheshin për potencialin I.C.C. veprim, dhe gjykata nuk komentoi mbi këtë çështje.

Urdhër-arrestet nga gjykata ndoshta do të shiheshin në pjesën më të madhe të botës si një qortim moral përulës, veçanërisht ndaj Izraelit, i cili për muaj të tërë është përballur me reagime ndërkombëtare për sjelljen e tij në Gaza, duke përfshirë edhe nga presidenti Biden, i cili e cilësoi ato si “tejkalim të situatës”.

Lexo më shumë  Imazhe satelitore që tregojnë dëmet e shkaktuara në “fushat e naftës” në Jemen – pas sulmeve ajrore izraelite

Kjo mund të ndikojë gjithashtu në politikat e Izraelit, ndërsa vendi e shtyn fushatën e tij ushtarake kundër Hamasit. Një nga zyrtarët izraelitë tha se mundësia e lëshimit të urdhrave të arrestit nga gjykata kishte informuar vendimmarrjen izraelite në javët e fundit.

Zyrtarët izraelitë dhe të huaj thanë se nuk e dinin se në çfarë faze ishte procesi. Çdo urdhër do të kërkonte miratimin nga një panel gjyqtarësh dhe nuk do të rezultonte domosdoshmërisht në një gjyq apo edhe arrestimin e menjëhershëm të objektivave.

/New York Times

Rruga Press

YouTube player