Bota

Flota ruse e Detit të Zi “vuajti keq për një muaj” – ukrainasit tregojnë dëmet që ia shkaktuan forcave detare të Putinit

Flota ruse e Detit të Zi pësoi një “muaj të keq”, ka thënë Kievi, pasi forcat ukrainase sulmuan një varg anijesh ruse të vendosura rreth gadishullit të Krimesë të kontrolluar nga Rusia.

“Flota ruse e Detit të Zi vazhdon të vuajë”, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në një postim në mediat sociale, shkruajnë mediat e huaja.

Në fillim të marsit, Ukraina përdori dronët detar Magura V5 të prodhimit vendas për të shënjestruar anijen patrulluese Sergei Kotov afër ngushticës Kerç në Krimenë lindore.

Sulmet dëmtuan anën e pasme, të djathtë dhe të majtë të anijes përpara se anija të mbytej, tha Ukraina.

Lexo më shumë  Polonia e gatshme, nëse NATO vendos t’i pozicionojë armët bërthamore “përballë Rusisë”

Më vonë gjatë muajit, forcat ajrore të Kievit thanë se forcat e saj kishin goditur tri nga anijet zbarkuese të Rusisë, si dhe anijen e zbulimit Ivan Khurs, në portin e Detit të Zi të Sevastopolit, ku Rusia ka pjesërisht bazat e flotës së saj të Detit të Zi.

Ukraina tha se katër anijet u goditën, por nuk tha se ishin shkatërruar.

“Punë e shkëlqyer nga luftëtarët ukrainas”, tha Kievi në postimin në rrjetet sociale.

Lexo më shumë  Evropa, 2 herë më e nxehtë se norma/ Raporti i OBM-së: Kontinenti kaloi vijën e kuqe

Për më shumë se dy vjet, Ukraina ka sulmuar flotën ruse të Detit të Zi, duke synuar – shpesh me sukses – anije me vlerë të lartë që lundrojnë ose ankorohen rreth Krimesë.

Moska e ka kontrolluar territorin, të cilin e aneksoi nga Ukraina, për një dekadë, dhe e ka përdorur atë për të koordinuar dhe nisur sulmet në kontinent.

Sulmet vijnë pasi Kievi është angazhuar për të rimarrë Krimenë.

YouTube player