Dita e 3 e zjarreve në Algjeri, shkon në 69 numri i viktimave, mes tyre 20 ushtarë të mobilizuar në shuarjen e flakëve

 Numri i të vdekurve nga zjarret që përfshinë pjesët e Algjerisë shkoi në 69 të Mërkurën, sipas një zyrtari lokal në rrethin e goditur më rëndë, Tizi Ouzou.

Abdelkader Amrouche, prokurori i përgjithshëm për rajonin, konfirmoi se numri përfshinte 20 ushtarë që iu përgjigjën urgjencës kur zjarret shpërthyen për herë të parë të hënën.

Sipas mediave të huaja, zjarri është një nga dhjetërat që prekin Tizi Ouzou dhe Béjaïa pasi Algjeria dhe vendet e tjera në rajonin e Mesdheut vazhdojnë të përjetojnë temperatura të nxhehta dhe mot të thatë.

John O’Rourke, ambasadori i Bashkimit Evropian në Algjeri, tha se Qendra Koordinuese e Reagimit të Emergjencave të BE -së mori një kërkesë për ndihmë dhe Franca ofroi të dërgonte dy avionë zjarrfikës Canadair. Algjeria pranoi ofertën, tha O’Rourke.

Ndërsa një numër vendesh shprehën ngushëllime dhe ofruan ndihmë, disa mbetën të fokusuar në sfidat në vend. Nxehtësia rekord pritet të vazhdojë deri në fund të javës, me Afrikën e Veriut që ka temperatura deri në 49 gradë Celsius.

Italia dhe Greqia gjithashtu kanë parë nxehtësi rekord dhe zjarre katastrofike, me Spanjën dhe Portugalinë që do të ndiejnë nxehtësinë ndërsa shtyn drejt perëndimit.

Rruga Press

Lexo më shumë  “Luftë” raketash në Lindjen e Largët, Koreja e Jugut “tregon” gabimisht forcën, kërkon falje për incidentin

Leave a Reply

Your email address will not be published.

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese