Bota

Bruksel, fermerët derdhin pleh dhe panxharë për të protestuar kundër politikës bujqësore të BE-së

Bruksel – Policia përdori gaz lotsjellës dhe topa uji për të ndalur dhunën pasi shpërtheu flaka në hyrje të një stacioni metroje.

Protestat e fermerëve në Bruksel u shndërruan në të dhunshme këtë javë pasi ministrat e bujqësisë të BE-së u takuan për të shuar krizën në vazhdim.

Mitingje disamujore janë zhvilluar në të gjithë Evropën nga Finlanda në Greqi, Poloni dhe Irlandë. Demonstratat shpërthyen sërish  në Bruksel këtë javë kur fermerët hodhën panxhar, spërkatën policinë me pleh organik dhe ndezën sanë pranë selisë së Bashkimit Evropian.

Policia përdori gaz lotsjellës dhe topa uji për të mbajtur nën kontroll dhunën. Fermerët vunë zjarr në  hyrje të një stacioni metroje dhe një person u arrestua pasi hodhi kokteje molotov ndaj personelit të sigurisë.

Lexo më shumë  Ministrja gjermane në vizitë të paparalajmëruar në Kiev

Dhjetra traktorë mbyllën rrugët ndërkohë që 27 ministra të fermave të BE-së u takuan që të ndërmarrin masa për të qetësuar krizën. Kishte më pak pjesëmarrje se gjatë mitingjeve të shkurtit, por arsyet e protestave mbeten njësoj – kundërshtimi ndaj politikës mjedisore dhe importet e lira të ushqimit nga Ukraina.

“Dhuna, zjarrvënia dhe shkatërrimi gjatë protestave janë të papranueshme”, tha Ministrja e Brendshme Annelies Verlinden, duke këmbëngulur se fajtorët do të ndiqen penalisht.

Të martën, më 26 mars 2024, fermerët protestues hodhën një ngarkesë me patate në një bulevard kryesor gjatë demonstratës jashtë ndërtesës së Këshillit Evropian në Bruksel.

Pse fermerët po protestojnë në të gjithë Evropën?

Fermerët po protestojnë kundër asaj që ata e shohin si burokraci të tepërt dhe rregullave të padrejta, duke përfshirë shumë politika mjedisore. Aksioni i tyre i pandalurnë të gjithë bllokun kafituar tashmë disa lëshime, duke përfshirë lehtësimin e rregullave të pesticideve.

Lexo më shumë  Ukraina thotë se rusët kanë humbur 1,380 ushtarë dhe 15 tanke në 24 orët e fundit

Një plan i madh i BE-së për të mbrojtur natyrën u shty për një kohë të pacaktuar të hënën, duke treguar ndikimin që këto demonstrata kanë.

Shtetet anëtare duhej të jepnin miratimin përfundimtar mbi projektligjin tashmë të zbutur, por, me zgjedhjet evropiane që priten në qershor, Ligji për Restaurimin e Natyrës është pezulluar për momentin.

Ai ligj është pjesë kyçe e Marrëveshjes së Gjelbër Evropiane, e cila synon ta bëjë Evropën, kontinentin e parë neutral ndaj klimës deri në vitin 2050.

Rruga Press

YouTube player