Sport

Blick: Xherdan Shaqiri është lojtari më i madh në historinë e kombëtares së Zvicrës

Xherdan Shaqiri ishte edhe një herë vendimtar për Zvicrën në një turne të madh. Goli i tij kundër Serbisë në fitoren 3-2, hapi dyert për fazën eliminatore të Kupës së Botës “Katar 2022” për Zvicrën.

Gazeta zvicerane Blick hap lajmin duke shkruar se të premten në Doha, Xherdan Shaqiri edhe një herë ka lënë shenjë. Ish-ylli i Baselit dhuroi një paraqitje të madhe në fitoren vendimtare të Zvicrës kundër Serbisë në Kupën e Botës (3-2). Kjo ishte prej të shpeshtave hera kur kjo i nevojitet kombëtares.

“Shaq” hapi rezultatin me një goditje të fort fortë dhe të devijuar në rrjetën e tij nga mbrojtësi Strahinja Pavlovic.

Festimi i sulmuesit para tifozëve kundërshtarë, gishti i vendosur para gojës së tij, më pas emri që zbukuron fanellën e tij, do të hyjë në historinë e futbollit zviceran.

Lexo më shumë  “Arteta e do atë sepse është i gjatë dhe luan mirë me këmbë” – Arsenali kërkon transferimin e portierit nga Kosova

Ky gol i lejon atij t’i bashkohet gjigantëve Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Sipas faqes së statistikave Opta, vetëm dy lojtarë të tjerë kanë shënuar në secilën nga tre Kupat e Botës së fundit.

Objektivat që kanë rëndësi

Është e thjeshtë, Xherdan Shaqiri ka shënuar nëntë gola dhe katër asistime në pesë pjesëmarrjet e fundit të ‘Natit’ në Botëror dhe në Evropian.

Sipas Opta, ai është i përfshirë në 13 nga 27 golat zvicerane në këto turne të mëdha. Kjo është pothuajse 50 për qind!

Dhe objektivat që kanë rëndësi mbi të gjitha. 2014: Het-triku i tij kundër Hondurasit vërteton kualifikimin për në raundin e 16-të në Kupën e Botës në Brazil. 2016: Biçikleta e tij magjike e shtyu Poloninë në kohën shtesë në Evropian. 2018: Tashmë ishte ai që kryqëzoi serbët pas një kundërsulmi mjeshtëror. 2021: Dy gola ndaj turqve për të dalë nga grupi, më pas goli i barazimit kundër Spanjës në çerekfinale të kampionatit evropian.

Lexo më shumë  U shpall lojtari i ndeshjes, tifozët e Beshiktash të dashuruar pas Muçit: Talent i madh (VIDEO)

Të premten, nëse emri i Xherdan Shaqirit nuk figuronte në dy golat e tjerë të fitores ndaj Serbisë, lojtari i Chicago Fire është çdo herë në fillimin e këtyre aksioneve.

Murat Yakin kishte prezencën e mendjes për të nxjerrë jashtë Xherdan Shaqirin në minutën e 69-të, kur këmbët i ishin rënduar dhe sulmet kundërshtare kishin filluar. Zhgënjimi i numrit 23 kur largohet nga loja tregon gjithçka për tërbimin e tij për të fituar.

I kombinuar me talentin e tij të jashtëzakonshëm, “XS” është lojtari më i madh në historinë e ekipit kombëtar zviceran.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *