Opinion/Aktualitet

Bielamowicz: BE dhe SHBA me qëndrime akomoduese ndaj Serbisë

Jakub Bielamowicz, analist i Evropës Juglindore dhe Ballkanit Perëndimor në Institutin e Evropës së Re, ka shkruar rreth zhvillimeve në veri të Republikës së Kosovës.

Ai ka ndarë në Twitter një video, e cila sipas tij është shqetësuese nga Mitrovica e Veriut ku një grup huliganësh të maskuar serbë të Kosovës sulmuan brutalisht dy shqiptarë.

“Qëndrimi akomodues i SHBA-së dhe BE-së ndaj Vuçiqit të Serbisë dhe strukturat e tij serbe të Kosovës inkurajojnë qartë dhunën e mëtejshme”, tha ai.

Lexo më shumë  Nëse Shqipnia zyrtare, partitë politike, media e shoqni civile në Shqipni e Kosovë do reagonin në bllok për mbrojtjen e interesit kombëtar, të drejtës dhe teritorit, sot nuk do kishim të vrαmë

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *