BBC: SHBA-ja paralajmëron akte provokuese të Rusisë në Ukrainë

Rusia po planifikon të organizojë akte provokimi për të krijuar një pretekst për të pushtuar Ukrainën, ka thënë një zyrtar amerikan.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, tha se SHBA-të kishin informacione se operativë rusë ishin vendosur në Ukrainën lindore për të kryer një operacion “me flamur të rremë”. Kjo do të lejonte Rusinë të akuzonte Ukrainën për përgatitjen e një sulmi të afërt. Rusia i ka hedhur poshtë pretendimet.

Paralajmërimi erdhi pasi Ukraina akuzoi Rusinë se qëndron pas një sulmi kibernetik ndaj dhjetëra faqeve zyrtare të internetit, transmeton Telegrafi.

Përpara se faqet të dilnin jashtë linje, u shfaq një mesazh që paralajmëronte ukrainasit të “përgatiteshin për më të keqen”. Qasja në shumicën e vendeve u rivendos brenda disa orësh.

SHBA dhe NATO e dënuan sulmin dhe i kanë ofruar mbështetje Ukrainës. Rusia nuk ka komentuar për hakimin, raporton bbc.

Operativët u trajnuan në luftën urbane dhe duke përdorur eksplozivë për të kryer akte sabotimi kundër rebelëve pro-rusë, thanë zyrtarët amerikanë.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se akte të ngjashme po përgatiteshin kundër trupave ruse të vendosura në rajonin separatist të Transdnistria të Moldavisë.

Vërejtjet e zyrtarit amerikan pasojnë një deklaratë të mëparshme të Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan, i cili u tha gazetarëve për inteligjencën se Rusia po krijonte bazat në përpjekje për të sajuar një pretekst për pushtimin e Ukrainës.

Ai tha se ishte i njëjti libër lojërash që Rusia përdori kur pushtoi Krimenë në vitin 2014. Rusia ka grumbulluar armatim së bashku me dhjetëra mijëra trupa në kufirin me Ukrainën, duke shkaktuar frikën e pushtimit.

Rruga Press

Lexo më shumë  Dy në zonën e Danimarkës dhe një në zonën e Suedisë, NATO: Rrjedhjet nga tubacionet e Nord Stream sabotim “i pamatur dhe i qëllimshëm”
AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese