Art & Kulturë

Arti nën lenten e ngushtuar të “selfie-kulturës”

Arti imiton jetën, jeta imiton artin — ndërkohë që mediat sociale bëhen më të kudondodhura se kurrë, ne po fillojmë të shohim se si fuqia e lenteve virtuale formon mënyrën se si e përjetojmë kulturën. Një studim nga Kelton Global shkon aq larg sa thotë se përkufizimi i kulturës po ndryshon dhe po zgjerohet aq shpejt sa mund të ketë pak rëndësi në të ardhmen.

“Për audiencën e sotme, përkufizimi i kulturës është demokratizuar, pothuajse deri në pikën e zhdukjes. Nuk ka të bëjë më me të lartën kundrejt të ulëtit ose kulturën kundrejt argëtimit; ka të bëjë me rëndësinë ose parëndësinë,” raportoi i njëjti studim tregu.

Konsideroni “America” ​​të Maurizio Cattelan (2016), një tualet ari 14 karatësh plotësisht funksional; “Mirage” i Doug Aitken (2017), një skulpturë specifike për vendndodhjen e një shtëpie ferme periferike, e veshur tërësisht me pasqyra, në shkretëtirë; “New Spring” (2017) i Studio Swine, një shatërvan arkitektonik që lëshon flluska të mjegullta dhe aromatike; Es Devlin’s Room 2022 (2017), një instalim gjithëpërfshirës që përfshin një labirint pasqyrash. Nëse nuk keni udhëtuar në Nju Jork, në Palm Desert, Milano apo Miami për t’i parë personalisht këto vepra, ka shumë mundësi t’i kapni ato në rrjetet sociale, pasi momentet kulturore virale janë bërë një realitet postmodern për një brez kolltukësh, shikuesit e artit.

Efekti Kusama
Në Galerinë Zwirner, në Nju Jork (qyteti më i instagramuar në botë i vitit 2017), turmat presin me durim deri në tre orë për një shikim të “Festivalit të Jetës” të Yayoi Kusama, një ekspozitë skulpturash, pikturash dhe dy prej saj shumë zhytëse. Ambiente kaleidoskopike “Infinity Mirror Room”. Ndërsa veprat obsesive dhe të ndërlikuara të Kusamës janë festuar për dekada, në moshën 88-vjeçare, ajo ka marrë një vlerësim të paparë ndërkombëtar në aktin e tretë të karrierës së saj.

Vizitorët shijojnë “Kusamatrix”, i cili përfshin piktura me pika, balona dhe pasqyra, nga artisti bashkëkohor japonez Yayoi Kusama në Muzeun e Artit Mori në Tokio (2004).

“Puna e Kusamës ka pasur gjithmonë një prani të fortë në mediat sociale, gjë që ka prezantuar një demografi të re në punën e saj”, tha Hanna Schouwink, partnere e vjetër në Galerinë Zwirner. “Ne kemi qenë gjithmonë një galeri e përqendruar te artisti dhe duam të inkurajojmë sa më shumë njerëz që të jetë e mundur të shohin punë nga artistët dhe pronat që përfaqësojmë.”

Që nga hapja e “Festivalit të Jetës”, galeria kishte mesatarisht 1,800 vizitorë në ditë, dhe vlerësoi një total prej 60,000 deri në fund të funksionimit të saj. Efekti Kusama ka vazhduar për disa vite me zjarr në rritje, me muzetë në mbarë botën që shesin bileta për ekspozita muaj më parë.

Ashtu si ato të Kusama, veprat e shumë artistëve të famshëm në Instagram priren të ndajnë disa tipare: ato janë shumë zhytëse, pak fantastike dhe arratisëse, dhe bëjnë selfie të mirë (pikë bonus nëse ka interaktivitet të shtuar). Duke e pozicionuar shikuesin si një subjekt të gatshëm dhe si soditës, hapësira e optimizuar nga shoqëria rezonon si një formë surreale e artit pop të shekullit të 21-të, e përdorur në monedhën e imazheve dhe dëshirën e shikuesit për të qenë kulturalisht relevant.

Një grua fotografon brenda dhomës “Pasqyra e Zhdukjes së Përjetësisë” gjatë një pamje paraprake të ekspozitës së Pafundësisë së Yayoi Kusama në Muzeun Hirshhorn (2017) në Uashington, DC. Kredia: BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/AFP/Getty Images

Përvoja e muzeut
Duke përqafuar tërheqjen e pamohueshme të përvojës së mediave sociale, institucionet e artit të Nju Jorkut kanë bërë ndryshime të dukshme në dekadën e fundit.
Muzeu i Arteve dhe Dizajnit, i njohur tradicionalisht për qasjen e tij të bazuar në objekte ndaj artizanatit, krijoi një departament të Arteve të nuhatjes në 2010; një shfaqje interaktive mbi dizajnin e parfumeve pasoi së shpejti.

Tre vjet më parë, Muzeu i Ri themeloi inkubatorin e parë teknologjik të drejtuar nga muzeu, NEW INC, ndërsa Muzeu Solomon R. Guggenheim përgjoi një programues kompjuteri të kthyer në arkitekt, Troy Conrad Therrien, si kuratorin e tij të parë të arkitekturës dhe iniciativave dixhitale. Ndër projektet e para të Therrien ishte një ekspozitë e parë dixhitale në internet, e përshtatur si një treg spekulativ i aksioneve të kriptomonedhave; vitin e ardhshëm, ai do të hapë një shfaqje të quajtur “Efektet e Arkitekturës” në Guggenheim Bilbao — ashtu siç është emri i “Efektit Bilbao”.

Therrien ndau një lexim distopian të efektit të mediave sociale mbi artin në kulturën popullore: “Dhoma e selfie-s e Kusama-s, është estetika e ekstazës tragjike të një rendi të prishur botëror që funksionon me tym,” tha ai. “Është ajo që bëni për t’i shpëtuar ciklit të lajmeve 24-orëshe që ka hequr çdo dyshim se realiteti sot për shumicën prej nesh nuk është, në fakt, asgjë më shumë se realiteti televiziv.”

Pesëmbëdhjetë sekonda famë
Teksa shfaqjet e përsëritura të artit të suksesshëm vazhdojnë të rindezin debatin mbi tërheqjen dhe kurthet e selfie-ve të përhapura të artit, industria e modës ka marrë tashmë disa mësime dhe ka ndryshuar qasjen e saj.

Një nga hapësirat në instalimin e 29 dhomave të Rafinerisë 29, Dhjetor 2017.

“Sot, Instagram është kanali i ri, roli i ri. Është media më e madhe në botën e modës,” tha Alexandre de Betak nga Bureau Betak, studio kryesore e prodhimit pas disa prej seteve më inovative të pistës së sotme, në një intervistë të mëparshme me CNN. “Kur videot 15 sekondash në Instagram u lançuan për herë të parë, ne u përshtatëm me to dhe u përpoqëm të krijonim momente të filmueshme që zgjasin 15 sekonda në të njëjtën kohë”.

Me shpejtësinë e lajmeve në internet dhe mediave sociale, vitet e fundit CFDA ka filluar të rishqyrtojë mënyrat për të rritur “relevancën e saj në sezon” me një cikël të rishikuar, që mund të mbështesë shitjet e menjëhershme. Sipërmarrësit dhe markat e stilit të jetesës po ndjekin shembullin, me ngjarjet pop-up që kujdesen për një audiencë dixhitale të lidhur.

Në këto të quajtura shpesh “fabrika të selfieve”, nxjerrja e një fotografie nuk është vetëm një suvenir i përvojës, por arsyeja e ekzistencës.
Marka e mediave dixhitale Refinery29 ka udhëhequr çmimin me ngjarjen e saj pop-up “29 Rooms”, e lançuar në përvjetorin e saj të 10-të, në 2015, si një alternativë falas dhe gjithëpërfshirëse për festat ekskluzive të Javës së Modës në Nju Jork. Me një rritje eksponenciale të kërkesës, marka filloi të tarifonte për pranimin me bileta këtë vit në mënyrë që të menaxhonte turmat.

Një nga hapësirat në instalimin e 29 dhomave të Rafinerisë 29, Dhjetor 2017. : Jake Michaels

“Si një markë dixhitale, ne po mendonim se si të merrnim shumë nga temat e ndryshme që mbulojmë, si dhe zërat krijues që ngremë në platformën tonë, në një hapësirë ​​fizike,” tha bashkëthemeluesja e Refinery 29, Piera Gelardi. Ndërkohë që kjo përzierje varion nga pozitiviteti i trupit tek aktivizmi mjedisor, shumë nga instalimet janë gjithashtu të markuara ose të përgatitura për një selfie argëtuese. “Ne na pëlqen që një pjesë e saj të ndihet vërtet lozonjare, sepse mendojmë se kjo i hap njerëzit dhe është e gëzueshme”, shtoi ajo. “Unë mendoj se të gjithë mund të përdorin pak gëzim tani.”

E optimizuar për angazhim social, me vinjeta zhytëse dhe ndërvepruese nga artistë të ndryshëm dhe sponsorë të markave, ngjarja ka qenë gjerësisht e suksesshme në shtrirjen e saj dixhitale. Në vitin 2016, 29 Rooms priti 20,000 vizitorë dhe gjeneruan 310 milionë ndërveprime sociale të përmbajtjes nga një shfaqje e vetme tre-ditore në Nju Jork; Vitin e kaluar, ky numër i kaloi 520 milionë, ndërsa ata përfunduan edicionin e parë në Los Angeles me temën “Kthejeni atë në Art”.

Luftërat e kloneve të kulturës
Muzeu i 10-të më i postuar në Instagram vitin e kaluar, Muzeu i Akullores (një ekspozitë pop-up i konceptuar në mënyrë të ngjashme me dhoma të ndryshme miqësore për Instagram) ishte i vetmi jo-muze në listë. Ndryshe nga 29 dhomat më të nuancuara të Refinery29, të drejtuara nga përmbajtja, megjithatë, tema ishte thjesht akullorja. E themeluar dhe drejtuar në mënyrë kreative nga sipërmarrësja 25-vjeçare Maryellis Bunn, qendra e risive ka qenë e pastër e mediave sociale, duke shitur dhjetëra mijëra bileta për udhëtime të kufizuara në Nju Jork, San Francisko dhe Los Anxhelos.

Disa konkurrentë me oferta të ngjashme kanë ndjekur, duke përfshirë Color Factory, Candytopia dhe Happy Place. Muajin tjetër, në Glendale, Kaliforni, do të hapet një nismë e njohur si Muzeu i Selfieve, i bashkëthemeluar nga një skenarist dhe një stilist i dhomës së arratisjes. Qoftë e sinqertë apo e paqartë, pika qendrore e premisës së saj është e mjaftueshme për këdo që të pyesë se sa mund të zgjasë trendi.

Një nga hapësirat në instalimin e 29 dhomave të Rafinerisë 29, Dhjetor 2017. : Jake Michaels

“Ne po shohim shumë përsëritje dhe lloje të ngjashme ngjarjesh që klonohen”, tha Gelardi. “Kjo prirje mund të arrijë një pikë ngopjeje, sepse disa prej tyre nuk janë aq të diferencuara nga njëra-tjetra. Për ne, ajo që po përpiqemi të bëjmë është të krijojmë një bashkim të llojeve të përvojës, nga të pasurit elementë teatralë te elementë lozonjare dhe reflektuese.”

“Aq sa na pëlqen që njerëzit vijnë në ngjarjen tonë dhe e ndajnë atë shoqërisë,” shtoi ajo, “ne gjithashtu kemi filluar të mendojmë se si të krijojmë përvoja që ju bëjnë vërtet të pranishëm në këtë moment.”/CNN

© Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *