Sport

Tjetër dramë në futboll. Lojtari islandez pëson arrest kardiak në fushë

Kohë të vështira për futbollin, sidomos ky vit duket se ka raste të shtuara me probleme shëndetësore të futbollistëve sidomos me ato të zemrës.

Pamjet e Christian Eriksen në Euro 2020 tronditën të gjithë opinionin ndërsa sot është përsëritur e njëjta situatë në Norvegji në kategorinë e dytë në ndeshjen Sognal-Strojdals.

Pas 12 minutave lojë kur vendasit po kryesonin 1-0, Emil Palsson u rrëzua pa ndjenja në fushë me arbitrin që ndërpreu menjëherë ndeshjen.

Siç bëhet e ditur, për 10 minuta lojtarit islandez iu dha ndihma e shpejtë në fushë e më pas u dërgua në spitalin e Haukeland.

Ndihma e parë mësohet se ka bërë mesazh kardiak për 28-vjeçarin i cili po lufton për jetën ndërsa ndeshja u anulua përfundimisht.